T.C. Sağlık Bakanlığı
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Ankara İli 3. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Ankara Nallıhan Devlet Hastanesi
1-7 Ekim Emzirme Haftası
Toplam Haber:
select
  • Haberler
  • 25 Ekim 2017 Çarşamba
  • 134 kez okundu.

Sağlık Bakanlığı tarafından Ülkemizde 1991 yılından beri anne ve çocuk sağlığı hizmetleri kapsamında bebek ve çocuk sağlığının korunması, hastalıkların azaltılması ve ölümlerin önlenmesi için “Anne Sütünün Teşviki ve Bebek Dostu Sağlık Kuruluşları Programı” yürütülmektedir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından da önerilen bu programa göre; bebeklerin doğumdan hemen sonra emzirmeye başlatılması, ilk altı ay sadece anne sütü verilmesi ve altıncı aydan sonra da uygun besinlerle beraber emzirmenin iki yaşına kadar sürdürülmesi öngörülmektedir.

Anne sütünün teşviki ve emzirmenin özendirilmesi konusunda toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla her yıl 1-7 Ekim tarihleri Dünya Emzirme Haftası, ülkemizin de içinde bulunduğu 120’den fazla ülkede  kutlanmaktadır.

Anne sütünün insan sağlığı gelişiminde ne kadar etkili olduğu yapılan son tıbbi çalışmalarla da doğrulandı, kesinleşti. Bağışıklık sisteminin koruyucusu olan anne sütü aynı zamanda anne çocuk arasında kurulan en doğal, en karşılıksız ilişkinin de bembeyaz, saf sütüdür. Yani emzirmenin biyolojik olduğu kadar psikolojik boyutu da gözardı edilemez.

Emzirme bütün bebeklerin sağlıklı büyümesi ve gelişmesi açısından en uygun gıdayı sağlamanın eşsiz bir yoludur. Bebek için tek ve en iyi besin anne sütüdür. Bebeklikte doğru beslenme,sağlıklı büyüme ve gelişmenin temelidir.

Anne sütünün daha uzun süreli verilebilmesi, özellikle besin açısından eksiksiz olması ve annenin kendi depolarını koruyabilmesi için emziren annenin sağlıklı ve dengeli beslenmesi şarttır. Anne yeterli kalori, protein, vitamin ve mineral almaya özen göstermeli, bol miktarda sıvı tüketmelidir.

Bebekler anne sütü ile beslendikleri dönemde büyüme ve gelişme açısından mutlaka izlenmelidir. Özellikle ilk 6 ayda aylık kontrolleri yapılarak Kilo ve Boy Gelişim grafiği çıkartılıp takibi yapılmalıdır.

1-7 Ekim’de kutlanan emzirme haftası ise çok anlamlı ve bu bilinci uyandırmak için de önemli bir kutlama haftasıdır.

Tüm bebeklerimize sağlıklı bir yaşam diliyoruz, anne ve bebeklerinin Dünya Emzirme Haftası’nı kutluyoruz.

Hastanemizde 1-7 ekim emzirme haftasında tüm sağlık personeline ve halka farkındalık eğitimi verilmiştir.


 
 
Sağlık Bakanlığı Duyuruları
TKHK Duyuruları
Web Uygulamaları
Son 10 Haber

T.C. Sağlık Bakanlığı
Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu
Ankara İli 3. Bölge Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği
Ankara Nallıhan Devlet Hastanesi

Bugün: 2326
Toplam: 529735

 
Ankara Hastaneleri Nallıhan Devlet Hastanesi Ankara Nöbetçi Eczane